Fanbook : nr 1-4

25.7.14


Ostatnio bardzo głośno zrobiło się o pewnym czasopiśmie dla miłośników książek. Mowa oczywiście o magazynie Fanbook. Jakiś czas temu blogerzy mogli wziąć udział w ankiecie na najlepszą książkę wydaną w tym roku, a w podziękowaniu dostali trzy wydane wtedy dopiero numery i książkę. Takim sposobem otrzymałam okazję, aby poznać to czasopismo. Już od dawna przygotowuję dla Was opinię o nim. W końcu nadszedł na nią czas.

Zacznijmy może od okładek. Trzeba przyznać, że oprócz tej z pierwszego numeru, każda w jakiś sposób przyciąga wzrok. Czy to Pan oświetlony blaskiem książki, czy Pani traktująca lekturę bardziej jak pokarm dla ciała, niż dla duszy, czy też ładna dziewczyna z książką na plaży. Do tego rzucające się w oczy nagłówki i zadanie wykonane - uwaga potencjalnego czytelnika przyciągnięta. Ale nie myślcie, że to tylko chwyty reklamowe. W środku też jest całkiem przyjemnie. Różnorodne artykuły o książkach, wywiady i miejsce na recenzje młodych ludzi. Jest ciekawie. Muszę się niestety przyczepić do jakości papieru. Nie jest za dobry, druk farbuje palce, a przez to na jakości tracą zdjęcia. Jest też dość sporo reklam, ale myślę, że cena (1.99 zł) nie sugeruje, że powinniśmy się spodziewać czegoś lepszego. Mały problem powstał też, kiedy chciałam kupić czwarty numer czasopisma. Nie było go w kioskach, ani Kolporterze. Dorwałam go dopiero w Empiku, a i tam po małych perypetiach.

Przyjrzyjmy się trochę bliżej treści. W pierwszym numerze ciekawsze teksty to: "Jak nie kupować książek w prezencie", wywiad z Arkadiuszem Chlebowiczem - szefem Działu Książki w Empiku czy wywiad z Ewą Nowak. Lubię oglądać różne rankingi, dlatego z chęcią przejrzałam też "100 najlepszych książek 2013". Warto w tym numerze zwrócić uwagę na quiz literacki (nie przyznaję się do wyniku) i tekst "Znani polecają", gdzie jak nazwa mówi, znane osobowości polecają książki. W drugim numerze wśród artykułów zainteresował mnie jedynie tekst o tym, jak wydać książkę. Zarówno bardziej techniczne informacje, jak i spojrzenie na sprawę młodego autora Mateusza Sękowskiego czytało mi się bardzo dobrze. Niestety tutaj ranking o książkach erotycznych czy artykuł o kupowaniu książek kucharskich jakoś mało mnie interesowały - nie moje tematy. Ucieszyłam się za to trochę, sprawdzając swoją pamięć przy quizie z Harry'ego Pottera. Trzeci numer ciekawi tekstami o wydawaniu bestsellerów czy wywiadem z Suzanne Collins. Na uwagę zasługuje wywiad z psychologiem Katarzyną Korpolewską "Dzieci są dziś bardziej wymagające" i "21 książek udanego dzieciństwa". W ostatnim numerze warto zwrócić uwagę na długo oczekiwane wyniki wspomnianej wyżej ankiety, kilka słów o męskiej literaturze czy tekst "Jak nie zabierać książek na wakacje". Zainteresowało mnie również poruszenie tematu podróży w czasie, kursu pisania i wywiad z Kerstin Gier - autorką Trylogii czasu.

Podsumowując, Fanbook to naprawdę przyjemne czasopismo. Skierowane jest do zwykłych ludzi lubiących czytać, ciekawi wieloma artykułami, wywiadami i rankingami. Myślę, że w przyszłości wszytko będzie szło ku lepszemu i te wady, które teraz są, potem znikną. Uważam, że dla każdego miłośnika czytania ten magazyn będzie świetnym sposobem na spędzenie czasu. Ja z pewnością będę kupowała go dalej. Jeżeli jeszcze nie mieliście go w rękach, naprawdę polecam!

8 komentarzy:

 1. Również otrzymałam go z okazji 'konkursu' i nawet mi się te magazyny podobają :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam tylko pierwszy numer i w sumie jakoś nie bardzo przypadła mi ta gazeta do gustu. Ot takie tam czytadełko na jedną godzinkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie magazyn nie zachwyca, ale w takiej cenie z pewnością będę kupować te numery, które zainteresują mnie jakimś artykułem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Również dostałam 3 numery, przeczytałam jak na razie 2, wg mnie bez większych zachwytów, choć cieszę się, że taka inicjatywa powstała i tworzone są magazyny o książkach :)

  OdpowiedzUsuń
 5. czytałam czwarty numer i również niektóre artykuły bardzo mnie zainteresowały :) żałuję tylko, że kupiłam drugiego numeru, bo bardzo ciekawi mnie artykuł o wydawaniu książek jak również quiz o Harrym Potterze. Ale ze swojej strony również mogę polecić Fanbook'a.

  OdpowiedzUsuń
 6. Już od dawna miałam się rozejrzeć za Fanbookiem, ale wciąż zapominam. Zresztą, ta moja pamięć to jakieś badziewie, po prostu... No, ale. Najbardziej mnie chyba ciekawi ten najnowszy numer, bo słyszałam, że tam jest wywiad z Kerstin Gier! Z Kerstin Gier! Z KERSTIM GIER! Cudownie! Uwielbiam jej Trylogię Czasu i jestem strasznie ciekawa jakie tematy zostały poruszone w wywiadzie. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z moją też nie najlepiej. Już nie te lata.;) Trylogii czasu nie czytałam, ale ten wywiad moim skromnym zdaniem był całkiem ok.:)

   Usuń
 7. Jeśli cena się utrzyma, a czytelników będzie przybywać to mam nadzieję, że wszystko pójdzie w lepszym kierunku - mniej reklam, lepsze artykuły, no i oczywiście lepszej jakości papier :)

  OdpowiedzUsuń