Galop'44 - Monika Kowaleczko-Szumowska

6.8.14

Wojtek i Mikołaj od zawsze byli wychowywani w duchu patriotyzmu. Nic więc dziwnego, że 1 sierpnia udają się do Muzeum Powstania Warszawskiego na obchody wybuchu powstania. Mikołaj podczas zwiedzania replik kanału niespodziewanie trafia do autentycznej Warszawy z 1944 roku. Choć bracia nigdy nie utrzymywali bliskich stosunków, Wojtek postanawia wyruszyć za Mikołajem i sprowadzić go z powrotem. Wydarzenia, których chłopcy będą świadkami, na zawsze odmienią ich życie.

Nie raz już wspominałam, że lubię podróże w czasie. Podoba mi się fakt, że jakimś magicznym sposobem można się przenieść do przeszłości lub przyszłości i przeżywać tamtejsze wydarzenia. To właśnie był jeden z powodów, dla których sięgnęłam po książkę Moniki Kowaleczko-Szumowskiej. Niestety, jeżeli chodzi o sam moment przeniesienia się w czasie, muszę przyznać, że się zawiodłam. Pomysł na replika kanałów, które przenoszą do powstania warszawskiego, jakoś średnio mnie przekonał. Było to dla mnie aż za proste i przewidywalne. Od początku było wiadomo, gdzie chłopcy się muszą znaleźć, ale autorka mogła jednak postarać się tutaj nieco bardziej. Innym powodem, dzięki któremu sięgnęłam po Galop '44, było właśnie powstanie warszawskie. Lubię historię, więc chyba nikogo nie zdziwi, jak powiem, że zaciekawiło mnie połączenie tego wydarzenia z wyżej wspomnianymi podróżami w czasie. I jeżeli chodzi o historyczne walory tej książki, to autorka odwaliła kawał dobrej roboty. Zebrała wiele materiałów, przedstawiła morze faktów, tak aby pozwolić czytelnikom na dowiedzenie się czegoś więcej o tym ważnym momencie w naszych dziejach. 

W przypadku tej książki tło historyczne jest ważniejsze od samej historii Mikołaja i Wojtka. Zamiar autorki, aby przybliżyć zryw warszawiaków jest niezwykle widoczny. Udało jej się zrobić to tak, aby zainteresować odbiorców. Bo choć pobyt chłopców w powstaniu opiera się głównie na byciu tam, to czytanie o tym nie jest ani przez chwilę nudne. Wszyscy wiemy, jak to się musiało skończyć, a w oczekiwanie na to nieuchronne zakończenie Monice Kowaleczko-Szumowskiej udało się przemycić bardzo ważne prawdy. W swojej książce uczy o poświęceniu, patriotyzmie i przyjaźni. Niby bardzo proste, ale ukazanie ich w taki sposób Galopie '44 jest po prostu piękne. Autorka do przedstawienia swojej historii użyła dość prostego języka. Konstrukcja bohaterów też nie jest nie wiadomo jak złożona. Wszystko to, aby książka spodobała się młodemu czytelnikowi, bo to właśnie do niego głównie jest kierowana.

Strasznie się cieszę, że mogłam przeczytać Galop '44. Wciągnął mnie on niesamowicie, sprawił, że związałam się emocjonalnie z bohaterami i przeżywałam razem z nimi powstanie warszawskie. Pozycja Moniki Kowaleczko-Szumowskiej zachwyca też walorami historycznymi i lekkością budowy. Choć nie obyło się bez małych zgrzytów, to możecie mi wierzyć, że ta książka jest naprawdę warta poznania!

Moja ocena: 7/10

Monika Kowaleczko-Szumowska, Galop '44, str.307, Egmont, 2014

Za możliwość poznania Galopu '44 dziękuję Wydawnictwu Egmont!

13 komentarzy:

 1. Chętnie przeczytam, myślę, że też by mi się książka spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Marzę o tej książce, bardzo chciałabym poznać to "morze faktów", zwłaszcza, że bardzo lubię historię!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też na początku nie byłam zachwycona, głównie przez ten kanał, ale na końcu tak strasznie ryczałam. W tym momencie jak pojawił się Prorok i poszli z Mikołajem na cmentarz, gdzie stał Wojtek nad wiadomo jakim grobem o prostu serce mi się złamało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie obyło się bez łez (co mnie nie dziwi, w końcu to ja;)), ale fakt, serce się wtedy krajało..

   Usuń
 4. Na początku nie byłam zachwycona takim pomysłem na fabułę, ale w sumie... to coś innego niż same suche fakty. ;) Być może przeczytałabym, bo chciałabym dostać w swoje łapska jakąś książkę o powstaniu. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam wiele dobrego o tej książce i wciąż na nią poluję ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Powstanie warszawskie jest jednym z moich koników jeśli chodzi o historię, więc koniecznie będę musiała przeczytać tę książkę :) Przy okazji, popraw nazwę wydawnictwa, bo wkradła Ci się mała literówka. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki!:) Nie wiem, jakim cudem to przeoczyłam.;)

   Usuń
 7. Szukałam od dawna jakiejś książki z wydarzeniami historycznymi i ciągle zastanawiam się nad ta pozycja bo strasznie mnie zaciekawiła i widzę, że według słusznie mnie zaciekawiła :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Też uwielbiam podróże w czasie i nie jesteś pierwszą osobę, która zwraca uwagę, na to, że w tym kontekście autorka niezbyt się postarała. W każdym razie, książkę chętnie bym przeczytała, aczkolwiek nie sądzę, by szybko nadarzyła się ku temu okazja. ;)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja nie wiem, co wszyscy mają do tego biednego kanału :D Mnie tam się podoba takie rozwiązanie, jest proste i logiczne, pasuje do sytuacji :)
  Pomysł autorki bardzo mi się podoba, także pewnie i ja w końcu przeczytam (zwłaszcza, że jestem ciekawa sytuacji o której pisze Mała Mi w komentarzu wyżej :D)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwierz, tutaj to było aż za proste rozwiązanie.;)

   Usuń
 10. Tak samo oceniłam "Galop '44". Choć książka jest ciekawa, to pomysł przeniesienia bohaterów w czasie i jego wykonanie pozostawia wiele do życzenia.

  OdpowiedzUsuń