Lato w Jagódce - Katarzyna Michalak

7.8.13


Autor: Katarzyna Michalak
Tytuł: Lato w Jagódce
Wydawnictwo: Literackie
Liczba stron: 281
Moja ocena: 7/10, 4+/6Każdy z nas wiele chce od życia. U praktycznie każdego w tych pragnieniach pojawia się jedna rzecz - szczęście. Wszyscy chcieliby czuć się spełnieni, robić to, co kochają, odnaleźć akceptację i uznanie innych. Sprowadza się to właśnie do szczęścia w życiu. Nie zawsze łatwo jest je osiągnąć. Nieraz na naszej drodze znajdują się przeszkody, które ciężko przeskoczyć, chciałoby się jednak wierzyć, że wszystko jest realne. Takim pozytywnym nastawieniem może wypełnić nas książka Katarzyny Michalak ,,Lato w Jagódce".

Autorkę tę zna chyba każdy. Utożsamiana jest z jedną z lepszych polskich pisarek. Zadebiutowała w 2007 r. powieścią fantasy ,,Gra o Ferrin". Dla pisania porzuciła pracę weterynarza. Od tamtej pory zdobyła morze fanów. Zachęcana Waszymi wychwalającymi recenzjami, co do jej książek, postanowiłam w końcu sięgnąć po jedną z nich.

W ,,Lecie w Jagódce" poznajemy Gabrysię - dziewczynę porzuconą niedługo po urodzeniu na wycieraczce pewnej kobiety. Postanowiła ona ją przygarnąć i od tamtego czasu obdarowywała miłością i zapewniła szczęśliwe dzieciństwo. Dziewczyna, mimo braku urody i jednej krótszej nogi stara się wieść normalne życie. Pewnego dnia, Gabrysia dostanie szansę na zmianę i bycie tym, o kim marzy. Nieprawdopodobne wypadki sprawią, że  uwierzy w siebie, spełni marzenia i co najważniejsze, osiągnie szczęście.

,,Lato w Jagódce", jak sam tytuł wskazuje jest pozycją idealną na wakacje. Napisana jest bardzo lekko i obrazowo, czyli w sposób, jaki najlepiej przyswaja się czytelnikowi w te upalne dni. Pani Michalak potrafi bardzo łatwo wprowadzić w wykreowany przez siebie świat. Świat o wiele lepszy od rzeczywistego, w którym czeka nas wiele dobra i szczęśliwe zakończenie. Naprawdę bardzo łatwo można zżyć się z bohaterami, przeżywać razem z nimi szczęścia i niepowodzenia. Autorka porusza ważne sprawy, takie jak na przykład niepełnosprawność. Pokazuje, że można cieszyć się z rzeczy najprostszych, a nie zawsze wymagać za wiele. Dzięki temu odkryłam, dlaczego tak wiele osób zachwala autorkę. Jej książki nie są o niczym! Nawet jeżeli dominuje wszechogarniające szczęście, to między nie wplecione są ważne prawdy, które możemy wyciągnąć.

Rzeczą, która mnie denerwowała było właśnie to szczęście. Fajnie jest o nim czytać, jednak gdy jest go za dużo, może się przyjeść. Tu tak było, nic tylko lukier z czekoladą przez cały czas. Historia była naprawdę bardzo ciekawa, a mogłabym ją pokochać jeszcze bardziej, gdyby nie to, że każde działanie kończyło się powodzeniem. Zero potknięć, czy trudnej drogi do przebycia. Może to i dobrze, ale miałam wrażenie, że książka od drugiej połowy przyjęła formę jednego, długiego szczęśliwego zakończenia.

W ,,Lecie w Jagódce" mamy całą gamę bohaterów. Główna postać - Gabriela, to osoba niepełnosprawna, jednak pokazująca nam, jak należy korzystać z życia i wykorzystywać nawet małe rzeczy, aby być szczęśliwym. Jak najbardziej mogłam ją zrozumiem i wczuć się w jej sytuację. Nie zawsze podobały mi się jej wybory, ale co tam, ja to nie ona. Poznajemy także inne, ciekawe osoby, jak chociażby Milenę, totalne przeciwieństwo Gabrysi. Liczy się dla niej jedynie kariera i zrobi dla niej wszystko, nawet za cenę szczęścia. To nie wszyscy bohaterowie naturalnie. Będzie ich dużo, uwierzcie mi, a każdy z nich Was oczaruje.

,,Lato w Jagódce" nie zachwyciło mnie szczególnie, ale też nie rozczarowało. Pewne rzeczy uniemożliwiały mi po prostu całkowitą radość z lektury. Mimo wszystko czytało się świetnie. Świat przedstawiony zachwyca i bardzo łatwo można do niego wejść. Książka z pewnością spodoba się fanom twórczości autorki, a także i tym, którzy szukają idealnej książki na wakacje, bo takie przedłużone szczęśliwe zakończenie, jak najbardziej tu pasuje. Ja tymczasem wierzę, a nawet jestem pewna, że po przeczytaniu innych tworów Katarzyny Michalak pokocham je, jak i samą autorkę całym sercem.


17 komentarzy:

 1. Od dawna mam w planach zapoznać się z twórczością tej autorki. Chyba najbardziej interesuje mnie "Bezdomna". I... chyba sobie tę książkę kupię.
  Tak czy inaczej, muszę się zabrać za którąś z książek pani Michalak :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem zaintrygowana twórczością tej autorki już od długiego czasu. Na pewno się z nią zapoznam, ale nie zacznę od "Lata w Jagódce".
  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jestem wielką fanką literatury polskiej, mam co prawda swoich ulubionych autorów, do których twórczości zaglądam, jednak z panią Michalak do czynienia jeszcze nie miała :)
  Jeśli to szczęście naprawdę się z tamtąd wręcz wylewa, to może byłaby to dobra książka na jakiś gorszy dzień

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, że chociaż w książkach mamy szczęśliwe zakończenia - też są potrzebne. :) Od dawna mam w planach tę poziomkową serię pani Kasi - na razie przeczytałam dwie jej książki: "Nadzieję" (którą się troszkę rozczarowałam) i słodko- gorzki "Sklepik z niespodzianką. Bogusia" - ta pozycja podobała mi się, nawet bardzo. :)
  P.S. Nominowałam Cię do dwóch zabaw: The Versatile Blogger Award i NIEnawidzę- mam nadzieję, że weźmiesz udział. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Takiej książki na lato mi potrzeba!
  Katarzyna Michalak napisała tyyle książek, że nie wiem czy kiedykolwiek będzie mi dane przeczytać je wszystkie :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie się Lato w Jagódce nie podobało. Było strasznie przesłodzone i całkowicie oderwane od rzeczywistości, a Gabrysia - jakby nie było dorosła kobieta - denerwowała mnie swoją dziecinnością.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja miałam podobnie jak Mała Mi. Autorka w przypadku drugiej części serii przesadziła ze słodkością.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pragnę zapoznać się z twórczością pani Michalak - na razie poprzez "W imię miłości". Później sięgnę po dalsze powieści autorki, jednak przyznam szczerze, że akurat ta seria nie przyciąga mnie do siebie. Za bardzo boję się, iż ze stron zacznie wylewać się lukier... ;-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Planuję i planuję zapoznać się z twórczością tej autorki, ale jakoś nigdy nie ma odpowiedniej chwili. Z pewnością muszę się spiąć i zrobić to jak najszybciej :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Autorki znam tylko "Nadzieje" i byłam oczarowana. Na inne książki nadejdzie czas :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Z wielką chęcią sięgnęłabym po którąś z książek tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak się za dużo słodzi to się rzyga... Jednym słowem nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jeśli ją gdzieś znajdę to chętnie przeczytam ;D

  OdpowiedzUsuń
 14. Książka nie przypadła mi zbytnio do gustu. Słyszałam o niej wiele negatywnych opinii, a ta jest pierwszą pozytywną na swój sposób.

  OdpowiedzUsuń
 15. Pani Michalak pisze magiczne książki :) tej też nie przegapię :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Tyle dobrego słyszę/czytam na temat tej autorki, że chyba muszę się w końcu przełamać i sięgnąć po którąś z jej książek.

  OdpowiedzUsuń