Papierowe miasta - John Green

23.7.13Autor: John Green
Tytuł: Papierowe miasta
Tytuł oryginału: Paper Towns
Wydawnictwo: Bukowy Las
Liczba stron: 393
Moja ocena: 9/10, 5+/6


Wyobraźnia jest czymś, co w naszym życiu odgrywa naprawdę ważną rolę. Dzięki niej możemy marzyć, sprawiając, że marzenia staną się znacznie bardziej realne. To wyobraźnia posuwa nas do działania, gdy chcemy, aby wyśniony efekt stał się prawdą. Wyobraźnia pozwala postrzegać w dany sposób ludzi, wczuwać się w ich sytuację, a dzięki temu lepiej ich zrozumieć. Dzięki niej możemy tworzyć piękne historie i sprawiać, że świat magii zaistnieje w naszych duszach, a życie stanie się prostsze i piękniejsze. Co jednak, gdy robimy to w zły sposób? Gdy stwarzamy obraz kogoś lub czegoś, co tak naprawdę nie istnieje i żyjemy w świecie iluzji?

Quentin Jacobsen i Margo Roth Spiegelman znają się od dziecka. Zabawy na placu zabaw i przyjaźniący się rodzice bardzo ich do siebie zbliżyli. Przeżyli w tym okresie coś strasznego, coś, co wpłynęło na ich późniejsze życie. Ich relacje się osłabiły. Q - jak nazywają Quentina przyjaciele - nie może jednak zapomnieć o swojej przyjaciółce z dzieciństwa. Obserwuje i podziwia ją z boku. Do czasu, kiedy Margo zjawia się w jego oknie cała ubrana i pomalowana na czarno. Zabiera go na nocną wyprawę, która będzie początkiem zmian w postrzeganiu świata dla Quentina. Następnego dnia bowiem Margo znika, zostawia jednak wskazówki dla Q, które mają mu pomóc w jej odnalezieniu. Podczas poszukiwań chłopak nauczy się bardzo wiele o ludziach i o tym, że nie są tacy, jakich ich widzimy.

Pana Johna Greena zna chyba każdy za sprawą uwielbianej książki ,,Gwiazd naszych wina". Pamiętacie może moje zachwyty nad nią? Jeżeli nie, to powiem, że była genialna, wciąż zajmuje szczególne miejsce w mojej pamięci i myślę, że tak szybko nie odda go jakiejś innej pozycji. Cieszyłam się ogromnie, kiedy zaraz po przeczytaniu ,,Gwiazd naszych wina" w księgarniach ukazała się druga książka Johna Greena. Kupiłam ją zaraz po premierze, ale nie chciałam czytać od razu. Uważam bowiem, że przyjemności trzeba sobie dawkować, tak samo, jak silne doznania. Poza tym ,,Szukając Alaski" dopiero we wrześniu i musiałam jakoś skrócić okres mojego wyczekiwania. Dłużej jednak już nie wytrzymałam i w końcu sięgnęłam.

Na początku trzeba przyznać, że ,,Papierowe miasta" znacznie się różnią od ,,Gwiazd naszych wina", więc ktoś, kto oczekuje czegoś w tamtych klimatach, ,,Papierowe miasta" powinien już teraz sobie odpuścić. Ja osobiście bardzo się cieszę, że to coś innego. Widzimy bowiem, że autor nie zamyka się w jednym kręgu, umie sięgać po coś innego i w innej tematyce pozwalać nam na przemyślenia i emocjonalne doświadczenia. W ,,Papierowych miastach" nie znajdziemy rozważań na granicy śmierci. Tutaj dowiemy się czegoś o ludziach i o postrzeganiu ich. Uświadomimy sobie, że ludzie mają kilka obrazów, lecz żaden nie jest ich prawdziwy. Będzie tu coś o szukaniu siebie, naszych złych przyzwyczajeniach i błędach, które wpływają na innych. ,,Papierowe miasta" można uznać za swego rodzaju przewodnik w poszukiwaniu własnego ,,ja". Chyba potrzebowałam właśnie takiej lektury, bo naprawdę dała mi do myślenia i uzmysłowiła nieco prawdy o otaczającym świecie.

Ale nie myślcie sobie, że będą tu tylko psychologiczne rozważania. Co to, to nie. Dostaniemy przede wszystkim bardzo wciągającą historię. Umieszczona jest ona pod koniec ostatniego roku liceum Quentina. Dziewczyna, którą kocha znika, a on za wszelką cenę chce ją odnaleźć. Historia niby banalna, ale pozwalająca na wciągnięcie się i przeżywanie perypetii bohatera. Tak jak w ,,Gwiazd naszych wina", tak też i tu pan Green wykazał się bardzo lekkim piórem. Przedstawił nam opowieść, którą czyta się z zapartym tchem i przewraca kartki z zawrotną prędkością. Bardzo cenię sobie tę umiejętność, a u Johna Greena jest ona wykształcona genialnie. Potrafi stworzyć świat, który nas zaciekawi, a co więcej, poczujemy, jakbyśmy sami się w nim znajdowali. Autor ma swój styl, pisze tak, jak uważa za słuszne i to zdecydowanie przynosi rezultaty. Już od pierwszych stron można wciągnąć się w przygodę zaserwowaną przez Margo, która daje przedsmak tego, co znajdziemy potem. Zdecydowanie lubię motyw drogi, a tutaj właśnie to dostałam. Poszukiwania jednak w pewnym momencie stały się nieco nużące. Za dużo było właśnie tego psychologicznego motywu i nakazu wyciągania wniosków. Ale spokojnie, nie trwało to długo i potem akcja znów wróciła do pierwotnego stanu.

Bohaterowie książek pana Greena są bardzo realistyczni. Nie ma tutaj ideałów, które tylko wpędzają nas w kompleksy. Jasno mamy pokazane, że każdy z nas ma wady i nikt nie jest idealny. Każdy tutaj sprawia wrażenie, jakby żył naprawdę, każdego też moglibyśmy spotkać i się z nim zaprzyjaźnić. Quentin właśnie należy do takich postaci. To chłopak, jakich wiele. Ani zbyt przeciętny, ani też za bardzo perfekcyjny. Brakuje mu nieco pewności siebie, co Margo za wszelką ceną chce zmienić. Ma w sobie tyle samo zaparcia, aby szukać jej, rezygnując z pełnych w emocje ostatnich tygodni szkoły. Te poszukiwania wiele go nauczą. Zdecydowanie polubiłam także Margo. Była to dziewczyna zbuntowana, szukająca siebie i kreująca oblicze, którego nikt nie zna. Może nieco szalona, ale posiadająca to coś, czego szuka się w bohaterach, a przede wszystkim w ludziach.

,,Papierowe miasta" to kolejna książka Johna Greena, którą trzeba przeczytać. Autor szturmem podbija serca czytelników i zapowiada, że jeszcze wiele zdziała. Tę pozycję zdecydowanie trzeba poznać, czy to ze względu na wartości, które wyniesiemy, czy chociażby tylko patrząc na wciągającą historię. Książka, mimo że opowiada o problemach młodzieży, spodoba się nie tylko im. To coś, co każdy mól książkowy przeczytać powinien. Polecam, polecam, polecam!!

20 komentarzy:

 1. Zgadzam się z Tobą w 100 procentach. Uwielbiam obydwie książki Johna Greena, stał się jednym z moich ulubionych autorów, niecierpliwie wyczekuję na kolejne jego dzieła.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze ani "Gwiazd naszych wina", ani "Papierowych miast", ale chciałabym przeczytać najpierw tę pierwszą pozycję. Każdy te książki zachwala, chociaż niektórym "Papierowe miasta" spodobały się nieco mniej niż "Gwiazd naszych wina". Ale co tam, zamierzam przeczytać obie powieści. :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Po tak pozytywnej recenzji aż nie mogę się doczekać, gdy sięgnę po którąkolwiek książkę z dorobku Greena :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi się to, że w tej książce nie ma idealnych bohaterów, bo tego szczerze nie znoszę.
  Książki Greena są jeszcze przede mną, ale już nie mogę się tego doczekać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na książkę mam od jakiegoś czasu ochotę, za sprawą genialnych "Gwiazd naszych wina" i wielu pozytywnych recenzji. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Gwiazd naszych wina" spodobała mi się, dlatego na pewno sięgnę także po "Papierowe miasta".

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam ani jednej ani drugiej pozycji, ale po tak pozytywnej recenzji nie zostaje mi nic innego niż na nie czatować. Myślę, że najpierw jednak sięgnę po "Gwiazd naszych wina" a dopiero potem po "Papierowe miasta". :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czatuj, czatuj, bo warto! Tak naprawdę nie ma znaczenia, co będzie pierwsze. W Stanach najpierw wydane były Papierowe miasta, więc tylko od Ciebie zależy, czy będziesz czytać w kolejności Polaków czy Amerykanów:)

   Usuń
 8. Oj tak, z wielką ochotą bym przeczytała ten tytuł. "Gwiazd naszych wina" po prostu rozkochało mnie w sobie, więc nie wyobrażam sobie, nie sięgnąć i po ten tytuł autora. A na horyzoncie jest już kolejna książka Greena, na którą również zacieram łapki ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakos nie mogę się co do tej książki przemóc ..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy jest inny oczywiście, ale naprawdę warto zaryzykować i choć zacząć czytać, bo książka jest genialna!

   Usuń
 10. Już ją zamówiłam i nie mogę się doczekać. Dobrze, że różni się od "Gwiazd...", trochę różnorodności się przyda. ;D

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie czytałam jeszcze, ani tej książki, ani "Papierowych miast", ale chcę to jak najszybciej zmienić :)! Idealnie wpasowuje się w moje klimaty, więc z chęcią się z nią bliżej zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zazdroszczę ci tej książki. Bardzo chciałabym ją przeczytać, gdyż niemal każdy pisze o niej niezwykle pochlebnie. Zresztą twoja pozytywna recenzja mówi sama za siebie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo, ale to bardzo spodobała mi się ta książka, nieco mniej, niż "Gwiazd naszych wina", ale i tak byłam nią zachwycona. Teraz czekam na premierę "Szukając Alaski". :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mmmm, jaką ja mam ochotę na tę książkę...
  Wszędzie same pozytywne opinie o niej i GNW, a u mnie funduszy brak :/

  Zapraszam do mnie: darkmelody69.blogspot.com

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Skorzystam z polecenia:) Świetna recenzja, po niej pomyślałam, że koniecznie muszę mieć tę książkę!:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Chce się zabrać za książki Greena lecz nie wiem od której powinnam zacząć. Może doradzisz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak naprawdę wszystkie są świetne. Możesz zacząć w kolejności wydawania w oryginale: Szukając Alaski, Papierowe miasta, Gwiazd naszych wina, albo według wydawania w Polsce: GNW, PM, SA. Ja czytałam tak, jak wychodziły w Polsce i jestem zadowolona z takiej kolejności.:)

   Usuń