Życie Charlotte Bronte - Elizabeth Gaskell

25.11.14


Siostry Bronte zyskały sobie niezliczoną ilość wiernych fanów. Ludzie kochają je za język, melancholijne opisy i urok wylewający się z każdej strony. Nic więc dziwnego, że ich życie prywatne budzi ciekawość. Jedną z biografii, która przybliża życie najstarszej siostry, jest wydana niedawno książka Życie Charlotte Bronte. Rzeczą, która odróżnia ją od innych biografii, jest fakt, że autorka była przyjaciółką Charlotte i co za tym idzie, świadkiem wielu wydarzeń.

Elizabeth Gaskell barwnie przedstawia życie słynnej pisarki. Zaczyna od opisu miejsca, gdzie Charlotte się wychowała oraz jego mieszkańców. Przedstawia szkolne losy, jak i późniejsze dorosłe życie. Skupia też wiele uwagi na zwykłej codzienności. Nie można zaprzeczyć, że autorka wykonała kawał dobrej roboty. Będąc związaną z rodziną Bronte, miała z pewnością dużo łatwiej, jeżeli chodzi o gromadzenie informacji. Nie spoczęła jednak jedynie na swoich wspomnieniach. Przeprowadziła wiele rozmów, badań, przytoczyła też wiele listów. Przez to biografia staje się dużo bardziej bogata i wzbudza podziw nad wykonaną pracą.

Są jednak i złe strony tego. Najbardziej drażniącą była dla mnie zbyt duża liczba mało wnoszących fragmentów. Tytuł sugeruje, że będzie to biografia Charlotte Bronte. Autorka poświęca jednak wiele uwagi także innym członkom rodziny. Rozumiem, że ich życie miało wpływ na tę sławną pisarkę, ale w wielu momentach fragmenty te były to dla mnie tylko niepotrzebnym przeciąganiem. Podobnie rzecz się miała z listami oraz opisami, które wielokrotnie bardzo mało wnosiły do treści. Wszystko to sprawiało, że lektura Życie Charlotte Bronte była dla mnie naprawde ciężka i czytałam ją bardzo długi czas. Często nie mogłam pozbyć się uczucia monotonii i znużenia, chociaż bardzo usilnie próbowałam to zrobić. 

Nie było jednak tak, że wszystkie fragmenty nudziły. Jeżeli by odciąć to, co niepotrzebne i skupić się głównie na Charlotte, to całość od początku do końca przeczytałabym z pełną ciekawością. Niestety tak się nie stało i musiałam się zadowolić tym, co otrzymałam. W ogólnym ujęciu książkę oceniam raczej pozytywnie. Ta subiektywna relacja z życia wielkiej pisarki to z pewnością bardzo intrygująca pozycja. Fakt, że Elizabeth Gaskell obcowała z Charlotte sprawia, że biografia staje się dużo bardziej realistyczna. Szkoda niestety, że wewnątrz trochę zawodzi.

Moja ocena: 6/10

Elizabeth Gaskell, Życie Charlotte Bronte/The Life of Charlotte Bronte, str.613, MG, Kraków, 2014

Za możliwość przeczytania Życia Charlotte Bronte dziękuję Wydawnictwu MG!

7 komentarzy:

 1. Mam w planach przeczytać książki sióstr Bronte. Zły w ciekawych czasach, więc ta książka mnie zainteresowała. Może przeczytam ;)

  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomimo kilku wad i tak mam chęć na tę książkę. Zapewne w przyszłości ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja właśnie jakoś mam ochotę na twórczość Bronte, ale boję się melancholijnych opisów i smęcenia. Ale tak czy siak, kiedyś na pewno sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam tę lekturę, więc z pewnością się z nią zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba najpierw zapoznam się twórczością sióstr Bronte. :D A jakoś mi nie po drodze...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrób to koniecznie!! Uwierz, że naprawdę warto.:)

   Usuń
 6. Miałam przyjemność czytać dwie książki oznaczone nazwiskiem wielkiej trójcy i jestem ogromną fanką ich twórczości! Coś niesamowitego! :) Dlatego tą książeczkę chętnie bym przygarnęła, mimo wszystko. To musiało być niesamowite, znać autorkę klasyki. I nawet te nużące fragmenty mnie nie zniechęcają :D
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń