Jeden dzień - David Nicholls

17.2.13
Dni mijają, a my czasem nawet tego nie zauważamy. Lecą nieprzerwanie, zamieniają się w tygodnie, miesiące a później lata. Stajemy się coraz starsi, dorastamy, zmieniamy się. A gdyby tak wybrać jeden dzień każdego roku, w którym ktoś obserwowałby z boku nasze życie? Co by o nas pomyślał? Czy nasze zachowanie jednego dnia byłoby aprobowane, a za rok wywoływałoby już skrajną irytację?

Taki właśnie zabieg zastosował David Nicholls. Postawił przed nami dwoje absolwentów, którzy spotkali się 15 lipca. Nigdy wcześniej ze sobą nie rozmawiali, bo i po co, skoro różnili się diametralnie, a i przebywali w zupełnie innych środowiskach. Jednak ten jeden dzień/jedna noc zmieniła ich sposób postrzegania siebie i zaplotła ich relacje w skomplikowany węzeł miłości, przyjaźni i namiętności. Od teraz obserwujemy ich co roku 15 lipca i widzimy jak zmienia się ich relacja, a także oni sami. Wszystko to w atmosferze przyjaźni podszytej miłością i pożądaniem.

Właśnie ich zmiany są tu najistotniejsze. Ich osobowości i przyzwyczajenia zmienią się w miarę upływu lat. Emma w momencie, gdy ją poznajemy jest wkraczającą w dorosłe życie młodą kobietą. Ma wielkie plany na przyszłość, jest gniewna, bojkotująca wszystko i wszystkich, ale też nie pozbawiona wewnętrznego uroku. Brakuje jej pewności siebie i to sprawia, że pierwsze lata po studiach nie układają jej się najlepiej. Popada z jednego złego zajęcia w drugie, aż zaczyna dopadać ją depresja. Dzięki pomocy Dextera wychodzi z tego i zaczyna powoli układać sobie życie. Dexter jest typowym "studentem" przez co powinniśmy rozumieć mnóstwo imprez i dziewczyn. Później nie jest lepiej. Nasz przystojny książę staje się uzależniony od imprez, kobiet i używek. Chce wykorzystać swoją młodość, karierę i powodzenie, ale nie zauważa, jak przez lekkomyślność traci wszystko. Bohaterowie stanowią mocną, a nawet najważniejszą stronę tej książki. Nie są przerysowani, o czym świadczy choćby ich życiorys. Są świetnym przykładem na to, że nikt nie ma łatwego życia. Za wielkimi ambicjami, jak w przypadku Emmy, czasem kryje się rozczarowanie, a długo planowana przyszłość i tak jest inna, niż byśmy chcieli. Kariera niesie, masę fałszywych przyjaciół, którzy odwracają się od ciebie, gdy ich potrzebujesz, a sama przemija.

„Przyszłość nigdy nie jest taka, jakiej się spodziewamy. Właśnie dlatego jest tak cholernie ekscytująca.”

"Jeden dzień" nie jest romansem, o czym mogłam się przekonać, już po pierwszym rozdziale. Relacja bohaterów nie jest łatwa. Mimo że od pierwszej chwili przypadają sobie do gustu, nie decydują się na związek, bo przez ich charaktery od razu byłby on skazany na przegraną. Decydują się na przyjaźń. Dużo rozmawiają, piszą rzewne listy (Emma) i lakoniczne karki (Dexter). Mogą na siebie liczyć i porozmawiać o wszystkim, co jest ważne, bo przecież każdy z nas chciałby mieć obok osobę na którą zawsze może liczyć. "Jedne dzień" więc to raczej historia życia dwojga ludzi, którzy przeżywają swoje rozterki, gubią się w swych decyzjach, szukają szczęścia, choć nie widzą, że jest ono na wyciągnięcie ręki.

Świat przedstawiony jest idealnie wykreowany, zarówno miejsca, jak i czas oraz bohaterowie odzwierciedlają rzeczywistość, w którą naprawdę łatwo jest się wciągnąć. Książka jest pisana językiem przystępnym dla każdego. Bez zbędnego filozofowania, ale też bez prymitywności. Od czasu do czasu, miałam uczucie znużenia i trudności z wciągnięciem się, ale było to tak rzadkie, że aż prawie niezauważalne. Akcja każdego rozdziału, działa się rok później niż w poprzednim, co według mnie jest zabiegiem jak najbardziej trafionym. Przez to z każdym rozdziałem miałam wrażenie, jakbym czytała następną część przygód bohaterów. Dzięki temu łatwiej było zaobserwować ich zmianę, a i sama akcja była żywsza.

Jeden dzień - David Nicholls„Nie rozumiesz, że jeśli musisz coś trzymać w sekrecie, to dlatego, że nie powinieneś tego robić?”

Coraz częściej mamy do czynienia z okładkami będącymi klipami filmowymi. Tutaj również możemy zaobserwować ten przypadek. Dwoje całujących się ludzi, którzy sprawiają wrażenie, jakby był to ich ostatni pocałunek. Całość nie jest zbyt oryginalna i niepowtarzalna, choć pewną magię w sobie ma. Okładka z wcześniejszego wydania również szczególnie nie zachwyca, dlatego jeżeli miałabym decydować, to wybrałabym okładkę filmową.

"Jeden dzień" to pozycja przedstawiająca ludzie życie takim, jakim jest naprawdę, bez przerysowania i nadmiernego lukru. Zaskakuje, wyciska łzy z oczu, nawet tym, jak mnie, którzy zazwyczaj nie płaczą. Zakończenie na pewno Was wzruszy, ale i przysporzy Wam irytacji na taki, a nie inny rozwój wypadków. Gorąco polecam! Warto po nią sięgnąć, poświęcić jej czas i wgłębić się w przedstawioną historię. Ja zapamiętam ją na długo i pewnie wrócę do niej, jeszcze nie raz.

Moja ocena: 9/10

Książka przeczytana w ramach wyzwań:
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (3,2 cm)
"Pod hasłem"

27 komentarzy:

 1. Bardzo chciałabym przeczytać! Uwielbiam takie historie, a kreacje postaci wyglądają na niezwykle wiarygodne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Może być ciekawie, aczkolwiek jak na razie kończę serię "Błękitnokrwistych" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podziwiam. Ja, jak na razie poddałam się po pierwszym tomie:)

   Usuń
 3. Już od dawna mam wielką ochotę na tą książkę. Niestety, jak na mój pech, nie mogę jej znaleźć w moim mieście. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapragnęłam przeczytać tę książkę, po ukazaniu się filmu, bo plakat zapowiadający (który jest także okładką książki) bardzo mi się spodobał. Jak gdzieś ją dorwę to na pewno przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię i miło wspominam.
  To troszkę inna książka. Pomysł i wykonanie ciekawe, zaskakujące, sprawiające, że aż chce się czytać!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo chcę przeczytać tę książkę, niestety jest ona stale wypożyczona z biblioteki. Lubię takie historie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię takie książki, a tej z niecierpliwością poszukuję :) świetna recenzja, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo wysoko oceniłaś, a ja na razie odkładam lekturę na później..
  Rzeczywiście okładka filmowa robi lepsze wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
 9. Miałam okazję czytać książkę w oryginalnej okładce i muszę przyznać, że po jakimś czasie zaczęła mi się podobać. Sama książka za to zszargała mi nerwy, ale i mnie wzruszyła. Nie cierpię jej za zakończenie, było zbyt bolesne i tragiczne. Jednak lektura ta jest naprawdę przepiękna.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeszcze nie czytałam , ale chcę to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 11. Żałuję, że jeszcze nie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Planuje przeczytać od dawna, ale jakoś " Jeden dzień " nie chce trafić w moje łapki. Mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam ją w planach już od jakiegoś czasu:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo chciałabym przeczytać tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Na filmie mało co nie zasnęłam, ale na książkę narobiłaś mi ogromnej ochoty!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oglądałam film i to prawda, jest strasznie nudny. Książka o niebo lepsza:)

   Usuń
 16. Muszę w końcu sięgnąć po tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ale mi narobiłaś ochoty!
  Do tej pory przeszłabym obok tej książki obojętnie, ale teraz nie będę mogła. Muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 18. Chyba jest nawet na podstawie zrobiony film. Poodobaja mi sie historie, ktore przedstawiaja zycie takie jakim jest.

  OdpowiedzUsuń
 19. Czytałam bardzo dawno. W sumie mi się podobała, jednak ten przebieg wydarzeń, zakończenie... Mogłoby być nieco bardziej pozytywne.

  OdpowiedzUsuń
 20. Na początku bardzo chciałam przeczytać tę książkę, potem straciłam ochotę, którą Ty na nowo teraz rozbudziłaś. :) Poszukam i przeczytam. :) Akurat nawet mam ochotę na taką powieść w tym momencie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Zaczęłam oglądać ten film i... praktycznie zasnęłam i go nie dokończyłam. A książka z pewnością lepsza, ekranizacje nigdy im nie dorównują. :)

  OdpowiedzUsuń
 22. mam w domu, tylko ciągle nie mam czasu by się za nią zabrać. ale czeka. długo i cierpliwie. może w końcu się doczeka ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Autor zdaje się pozostawił bardzo wiele przestrzeni czytelnikowi dla snucia własnych domysłów, jeżeli pokazuje bohaterów jeden dzień w roku, a my mamy na jego podstawie odgadnąć resztę, co między jednym rokiem a drugim między nimi się wydarza, jeżeli tak jest to ta lektura jest dla mnie w sam raz, ja bowiem bardzo lubię, gdy autor stawia czytelnikowi wyzwanie
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 24. Hmmm a ja mam pytanie odnosnie cytatu 'Wszystko, co wydarzy się jutro przeżyliśmy już dziś.' Czy ktos wie, na ktorej stronie on sie znajduje, albo przy jakiej scenie. Po przeczytaniu ksiazki, stwierdzam, ze go nie bylo w niej, chyba ze jakos przeoczylam.....

  OdpowiedzUsuń