Zapowiedzi i nowości: Styczeń 2016

9.1.16


Nowy rok wita nas nie tylko nowymi postanowieniami, ale też nowościami na rynku wydawniczym. W tym miesiącu wychodzi całkiem sporo perełek. Niżej prezentuję Wam kilka, które szczególnie zwróciły moją uwagę. Ta dziewczyna, Colleen Hoover, Wydawnictwo W.A.B., Premiera: 13.01

Layken i Will biorą w końcu ślub. Ich znajomość pełna była wzlotów i upadków, miłość pomogła im jednak przetrwać wszystkie trudne chwile. Teraz, po ślubie, mają kilka dni dla siebie i mogą cieszyć się wymarzonym „weekendem miodowym”. To dla nich okazja, by powspominać przeszłość. Will woli nie wracać do bolesnych chwil, ale Layken chce wiedzieć wszystko. A przede wszystkim interesuje ją, jak ich historia wyglądała właśnie z jego perspektywy. Will dzieli się z nią więc najskrytszymi myślami i opowiada o swoich uczuciach, nie ukrywając absolutnie niczego…
Uwielbiam Colleen Hoover! Pierwsza część tej serii po prostu mnie oczarowała. Druga była już, moim zdaniem, zbędna. Zobaczymy, jak będzie z trzecią. Nawet jeżeli mnie rozczaruje, to i tak będę się cieszyć z kolejnego spotkania z autorką.

____________________

Dziewczyna z portretu, David Ebershoff, Wydawnictwo Znak, Premiera: 13.01

Greta sama zaproponowała Einarowi, żeby założył pończochy i damskie buty. Chciała dokończyć zamówiony kobiecy portret, a modelka nie mogła przyjść do pracowni. 
Mąż – mężczyzna o subtelnych rysach i drobnej budowie ciała – zdawał się idealny do tego zadania. Ot, niewinna prośba, artystyczny żart…
Greta nie mogła przypuszczać, że ta chwila zmieni całe jej życie: obudzi w nim pragnienie, które trudno będzie zlekceważyć i uciszyć.
Dziewczyna z portretu to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które wstrząsnęły życiem dwojga duńskich artystów: Einara i Gerdy Wegenerów.
To pełna subtelności, liryczna opowieść o odważnej miłości, która potrafiła przekroczyć wszelkie granice, także te obyczajowe i seksualne, bez oglądania się na to, co wypada. 


Jestem niesamowicie ciekawa, jak wypadnie ten film. A że obejrzenie produkcji to czasem za mało, z równie wielką chęcią zapoznam się bliżej z papierową wersją tej historii.

____________________

Złe dziewczyny nie umierają, Katie Alender, Wydawnictwo Feeria, Premiera: 13.01

Alexis ucieka w fotografowanie i trzyma się na uboczu, jak niejedna nastolatka. Nie każdy jest urodzoną cheerleaderką. Zresztą jak się żyje z takimi rodzicami, nie ma w tym nic dziwnego. Młodsza siostra Alexis, trzynastoletnia Kasey, też jest specyficzna, z tym swoim zbzikowaniem na punkcie starych lalek. W sumie życie Alexis, choć trochę wyobcowane, nie odbiega od normy. Tak się przynajmniej wydaje…
Nagle sprawy wymykają się spod kontroli. Staje się jasne, że złowróżbne sygnały to był dopiero przedsmak prawdziwej grozy. Kasey zaczyna się zachowywać jeszcze bardziej niepokojąco niż wcześniej: jej błękitne oczy skrzą czasem zielonym blaskiem, pamięć odmawia jej posłuszeństwa, a słowa… słowa, które wypowiada, są żywcem wyjęte z dawnych epok. Kasey z radosnej kolekcjonerki lalek zmienia się w uosobienie zła. Dziwne rzeczy dzieją się też w domu. Drzwi otwierają się i zamykają, pchane niewidzialną ręką, woda sama się gotuje, klimatyzacja, choć wyłączona, przepełnia całe wnętrze chłodem.
Początkowo Alexis bierze te sytuacje za urojenia, ale wkrótce zdaje sobie sprawę, że wszystko dzieje się naprawdę i tylko ona może podjąć walkę z czającym się zagrożeniem i ratować siostrę. Tylko czy zielonooka potworna dziewczynka to wciąż ta sama osoba co wcześniej?

Jest coś mrocznego w tym opisie, a okładka przykuwa oko i wywołuje gęsią skórkę. Te dwie rzeczy sprawiają, że mam wielką ochotę na tę książkę.

_____________________

 Lustrzany świat Melody Black, Gavin Extence, Wydawnictwo Literackie, Premiera: 13.01

Raz na wozie, raz pod wozem.
Najnowsza powieść autora głośnego debiutu Wszechświat kontra Alex Woods
Jak to nieraz w życiu bywa, wszystko zaczęło się od trupa. To był zwykły sąsiad, nie ktoś, kogo Abby dobrze by znała, jednak mimo wszystko… Znalezienie zwłok, podczas gdy przyszło się pożyczyć puszkę pomidorów, może być lekko szokujące. A przynajmniej powinno być. 
Teraz, ponownie analizując minione wypadki, kobieta nie może pozbyć się wrażenia, że wszystko potoczyłoby się zupełnie inaczej, gdyby feralnej środy nie weszła do mieszkania naprzeciwko. A z pewnością nie poznałaby Melody Black…
Brytyjski humor, literacki talent i nieszablonowa historia. Lustrzany świat Melody Black jest drugą powieścią Gavina Extence’a, autora znanej już polskim czytelnikom książki Wszechświat kontra Alex Woods. To szalenie błyskotliwa i uszczypliwie prawdziwa opowieść o tym, że każdy ma swoje wzloty i upadki, a życie bardzo łatwo potrafi wyślizgnąć się z rąk.

  
Wszechświat kontra Alex Woods to tak przecudowna książka, że wciąż nie mogę wyjść z podziwu i powstrzymać łez. Nie mogłabym zatem nie chcieć przeczytać nowej powieści autora.

_____________________

A Wy na co czekacie w tym miesiącu? 

Znajdziecie mnie też na:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz