Wywiad z Kamilą Całką - autorką "Ciemno"

13.3.13

W poniedziałek mieliście okazję przeczytać recenzję książki Kamili Całki "Ciemno". Większość z Was ta pozycja zaciekawiła. Dziś będziecie mogli lepiej poznać samą autorkę i nabrać większego przekonania, co do jej książki. Zapraszam do przeczytania wywiadu!


 Amelia Grey:  Jak mogłabyś w kilku zdaniach przedstawić się czytelnikom?

Kamila Całka:       Urodziłam się w 1991r. Większość czasu spędzam w małej, spokojnej, ale bardzo malowniczej miejscowości. Z zawodu jestem technikiem logistykiem. Podobno piekę dobre ciasta. Czasem straszny ze mnie leń i powiadają, że żyję w swoim własnym świecie. Najczęściej można mnie zastać z książką albo zeszytem i długopisem w ręku. Uwielbiam Sherlocka Holmesa i Batmana.

AG: W jednym z wywiadów z Tobą możemy przeczytać, że przyjaciółki z liceum zaraziły Cię miłością do wampirów. Jesteś im wdzięczna, że w ten sposób popchnęły Cię do napisania książki?
     
       KC: Jestem bardzo wdzięczna moim przyjaciółkom, bo gdyby nie one, „Ciemno” prawdopodobne  nigdy by nie powstało lub miałoby zupełnie inną postać. To dzięki nim zagłębiłam się w świat istot nadprzyrodzonych, który pochłonął mnie bez reszty. Moim bohaterkom nadałam nawet ich imiona. Najlepsza przyjaciółka głównej bohaterki ma na imię Natalia, tak jak dwie moje przyjaciółki, natomiast wampirzycy występującej w książce przypadło w udziale imię kolejnej przyjaciółki – Anny. Od początku bardzo mnie one wspierały i czynią tak do dziś.

AG: "Ciemno" powstało przez zaledwie trzy miesiące. Miałaś w głowie gotowy plan i tylko go opisywałaś, czy w miarę pisania pojawiały się nowe pomysły?

       KC:  W przypadku „Ciemno” od początku do końca miałam klarowną wizję i wystarczyło tylko przelać to na papier. Teraz jest trochę trudniej, gdyż wszystkie moje utwory są dłuższe, więc i pomysłów trzeba więcej, ale na ich brak nie mogę narzekać.

AG:  Miałaś obawy przed wysłaniem książki do wydawnictwa?

        KC:   Miałam wielkie obawy. Nie wiedziałam, czy utwór się spodoba, czy podołam finansowo, jak zniosę krytykę, czy ktoś mój utwór w ogóle przeczyta, czy nie jestem za młoda na wydanie książki(w chwili jej ukazania się miałam 19 lat). Byłam już nawet bliska rezygnacji z wydania, jednak tak bardzo chciałam, żeby „Ciemno” po prostu czytano, więc stawiłam czoła wszelkim obawom i wszystko dobrze się ułożyło.

AG:  Na okładce "Ciemno" możemy przeczytać, że jest to trylogia. O czym będą pozostałe dwie części?

        KC: Nie chciałabym zdradzić zbyt wiele, bo nawet nie wiem, kiedy się one ukażą, jednak mogę powiedzieć, że główni bohaterowie nie będą mieli łatwego życia. Pojawią się też nowe wampiry, które będą siały postrach. Będzie wiele nowych wątków i myślę, że również dużo akcji, także czytelnik nie powinien się nudzić.

AG: Przelewasz własne cechy na swoich bohaterów? Na przykład na Anastazję?

        KC: Staram się tego unikać, gdyż mam naprawdę ciężki charakter. Anastazja posiada bardzo mało moich cech, będą to jedynie buntowniczość, wrażliwość i niezadowolenie, kiedy ktoś próbuje nami rządzić. Czasami zdarzy się też tak, że bohaterka dokonuje wyborów, jakich ja bym dokonała i zachowuje się w sposób, w jaki ja bym się zachowała na jej miejscu, ale osoby, które mnie dobrze znają, od razu zauważą, że jednak niewiele mamy ze sobą wspólnego.

AG:  Chciałabyś poświęcić swoją przyszłość pisaniu czy wolałabyś raczej pracować w "tradycyjnym" zawodzie?

       KC:  Myślę, że pisanie jest nieodłącznym elementem mojego życia, jednak w naszym kraju pisarzom jest bardzo trudno, dlatego muszę znaleźć sobie tradycyjną pracę. Wkrótce zakładam własną rodzinę, czekają mnie nowe obowiązki i wydatki, więc trzeba zejść z chmur na ziemię i zapomnieć o byciu pisarką na pełen etat, jednak nie ukrywam, że byłoby to moje wielki marzenie.

AG:  Zgodziłabyś się na ekranizację książki? Kogo widziałabyś w głównych rolach?

         KC: Skakałabym z radości, gdyby ktoś mi to zaproponował. Fajnie byłoby zobaczyć swoje dzieło na ekranie, interpretację reżysera i tak dalej. Myślę jednak, że trudno byłoby mi pogodzić się z jakimiś wielkimi odstępstwami od treści.  Co do obsady głównych ról, szukałam odpowiadających mi aktorów, gdy powstawał zwiastun książki i tak zdecydowałam się na Lily Collins w roli Anastazji i Iana Sommerhaldera jako Wiktora, jednak myślę, że gdyby powstała ekranizacja, fajnie byłoby zobaczyć kogoś nowego, zupełnie nieznanego, by od początku tworzyli swoją wersję bohaterów.

AG: Kto pierwszy czytał Twoją książkę?

       KC:    Zanim naniosłam wszelkie poprawki i zanim wysłałam utwór do wydawnictwa, „Ciemno” jako pierwsza przeczytała moja koleżanka Monika, która pomogła mi wychwycić błędy i zwróciła uwagę na niezgodności, za co i jej jestem bardzo wdzięczna.

AG:  Co poradziłabyś młodym twórcą, którzy chcą wydać własną powieść?

        KC: Przede wszystkim to wierzyć w siebie i się nie zniechęcać, nawet kiedy coś się nie udaje. Nie wolno rezygnować, nawet jeśli komuś nie podoba się to, co napisaliśmy. To co odrzuciło dwoje ludzi, z otwartymi ramionami może przyjąć ich pięćdziesiątka. Trzeba dążyć do osiągnięcia wyznaczonych sobie celów, a jeśli ktoś już zdecydował się na wydanie książki, niech dobrze zapozna się z ofertami różnych wydawnictw. Nie warto się też spieszyć, bo pośpiech nie jest dobrym doradcą, ale przede wszystkim to się nie poddawać.

       AG: Bardzo dziękuję za rozmowę i trzymam kciuki, aby udało Ci się wydać drugą część!

13 komentarzy:

 1. Ciekawy wywiad. Bardzo przyjemnie się go czyta. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy wywiad :-) nie miałam pojęcia, że autorka jest taka młoda! Mimo to sprawia wrażenie osoby, która wie czego chce i ma poukładane w głowie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wywiad, a książką muszę się zainteresować :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ooo wywiad z Kamilka:) Mialam okazje poznac gdyz mieszkamy w tym samym miescie. Sympatyczna dziewczyna:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Podoba mi się Twój wywiad :) Pani Kamila wydaje się być ciekawą osobą. Może kiedyś przeczytam jej książkę, jak zachce mi się wrócić do wampirów ;D

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze nie czytałam ,,Ciemno" i chyba muszę to nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wywiad ciekawy, ale nigdy nie słyszałam o tej autorce :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie przypuszczałam, że wydała książkę w wieku 19 lat, chętnie przekonam się jak jej to wyszło ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wprawdzie o "Ciemno" nie wiele do tej pory słyszałam, jednak autorka tej książki wydaje się być bardzo sympatyczną osobą :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo fajne pytania zadałaś, takie 'od kuchni' :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Gratuluję ciekawej rozmowy :)

  OdpowiedzUsuń